top of page

Porządek rzeczy

Porządek rzeczy to proste prawdy, które Bert Hellinger – twórca metody Ustawień Systemowych – odkrywał drogą wielu eksperymentów i obserwacji. Odkrycia te wciąż się dzieją, podczas prac, potocznie określanych jako „ustawienia”. Pojawiają się wtedy wglądy i głębsze zrozumienie, i nie jest to coś co wymyśla umysł prowadzącego, osoby, dla której prowadzona jest praca czy reprezentantów. Mówi John Whittington autor książki „Ustawienia Systemowe w coachingu”.

Porządek rzeczy / Foto od pixel2013 z pixabay

„Kiedy ich doświadczasz, na głębokim poziomie „wiesz”, że są prawdą. Dzięki nim zaczynasz rozumieć te „naturalne porządki”, „zasady organizujące” lub „siły”, które podtrzymują systemy. (…) Wielu ludzi którzy po raz pierwszy mają kontakt z tym sposobem pracy, odnosi się do niej z pewną dozą sceptycyzmu (sam tak reagowałem). Gdzie jest dowód? Jakie badanie przeprowadzono na temat założeń dotyczących działania sił porządkujących? Są to ważne i uzasadnione pytania, które mają swoje miejsce w procesie rozwijania się tej metody. Ciekawe jest to, że ludzie którzy doświadczyli ustawienia własnej sprawy, nie pytają „jak to działa?”. Bardziej się koncentrują na odczuwaniu nowej przestrzeni i rozwiązaniu kwestii lub problemu, z którym się borykali. (…) Często nie zdajemy sobie sprawy, że żyjemy w obrębie działania tych sił. W efekcie pozostajemy nieświadomie uwikłani w dynamikę, jaka powstaje na skutek ignorowania lub lekceważenia tych sił.

Metoda Ustawień Systemowych została opracowana do pracy w grupie podczas warsztatu. Ustawienia dają możliwość wewnętrznego doświadczenia tych sił porządkujących, Są okazją, by dosłownie czuć ich oddziaływanie. Zaskakujące jest to, że doświadczenie to z łatwością przejawia się w indywidualnej sesji i konsultacji, w której to przedmioty, a nie ludzie, reprezentują różne elementy systemu."

Małgorzata IRI Jakubowska

Ustawienia Systemowe - Życie po traumie

fragment książki „Ustawienia Systemowe w coachingu” autor książkiJohn Whittington

IMG_0840_edited.jpg
bottom of page